Veľa ľudí sa bojí vína. Hlavne mladšie ročníky si myslia, že je to niečo komplikované, čo sa dá pochopiť, iba ak máte nažité, načítané a nacestované. Nie je to celkom tak. Víno treba najskôr vyskúšať a až potom študovať. Vedci a dobrodruhovia vedia svoje. Bez nich by sme ešte stále jedli korienky, chodili po plochej zemi a blesk by sme považovali za trest boží.

Navyše víno nie je žiadna mágia ani kvantová mechanika, ktorej tajomstvo je prístupné iba pre malú časť nadpriemerne obdarenej, inteligentnej alebo trpezlivej populácie. Víno je jednoduchý produkt. Dokáže ho urobiť prakticky každý. A trúfam si povedať, že pochopiť ho dokáže úplne každý a netreba k tomu žiadnu extra príručku. Stačia na to bežné zmysly: zrak, chuť, čuch a hmat a svet vína je vám otvorený. A keď k tomu pridáte aj sluch a zvedavé otázky, tak váš progres v dnešnej informačnej dobe naberie raketové zrýchlenie.

Keďže si aj jednoduché veci vieme pekne skomplikovať, tak veľmi často počujeme vetu „Ja vínu nerozumiem.“ Pestovaniu ryže, chovaniu hovädzieho dobytka a výrobe tofu tiež nerozumieme a nemáme problém si v reštaurácii objednať sushi, hovädzí steak alebo thajské vege kari. Áno, keď nám zachutí, tak následne začneme hltať aj informácie a postupne sa vzdelávať. Chceme vedieť všetko. Čo, kto, kde, kedy, ako a prečo. A tak je to správne. Najskôr treba všetko vyskúšať, zistiť čo sa nám páči a potom, hurá, môžeme skúmať, kde je pes zakopaný a prečo sú veci tak a nie naopak.

Prečo to ale s vínom takto nefunguje? Prečo máme pocit, že kvalitné víno je len pre expertov a nám stačí aj bežná konfekcia? Víno nie je komplikovanejšie ako ázijská kuchyňa. Akurát sa o ňom veľa a komplikovane hovorí. Hľadáme v ňom zložité veci a pritom je to v podstate jednoduchý produkt, ktorý rozpráva málo, ale povedať vie veľa. O mieste, ročníku, o pestovaných odrodách ale hlavne o vinárovi, ktorý ho priviedol na svet.

Počúvajte víno a nebojte sa skúšať. Víno hovorí jednoducho a jesne. Dobré je to, čo vám chutí. Zistiť to môžete dnes, zajtra alebo 19.5. v bratislavskej Starej Tržnice na festivale ŽIVÉ VÍNA 2019.

Comments (1)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *