Medovina je kvasený nápoj s bohatou tradíciou. Je možné, že je to najstarší alkoholický nápoj, ktorý ľudia poznali skôr ako víno, či pivo.

Môže totiž vzniknúť úplne bez akéhokoľvek zásahu človeka. Stačí, aby voda zaplavila včelí úľ, rozpustila med a kvasinky spravili svoju prácu. Človek zvedavý si to všimol, ochutnal a začal dumať, ako pomôcť náhode. Možno medovinu objavili prví brtníci, ktorí vodou vyplavovali včelie príbytky, aby sa zbavili dotieravého bodavého hmyzu a ľahšie sa dostali k sladkej znáške. Možno voda s medom bol prvý energetický nápoj, ktorý jedného dňa jednoducho musel skvasiť. A možno to bolo úplne inak. Isté je len to, že človek, keď ochutnal kvasený nápoj veľmi rýchlo pochopil, že je to začiatok krásneho priateľstva.

Dnes je medovina pomerne široký pojem. Skoro každý ju pozná a málokto sa v nej vyzná. Čo je teda medovina? Ako sa vyrába? Aké poznáme základné druhy? A čo nám napovie jej farba?

Medovina je kvasený nápoj, rovnako ako víno. Nie je to destilát ochutený medom. Čistá medovina sa vyrába z medu a vody. Voda sa pridáva, aby sa znížil obsah cukrov a mohla prebehnúť fermentácia. Medovina môže byť podobne ako víno suchá aj sladká. Závisí to od počiatočnej cukornatosti. Čím väčšia cukornatosť na začiatku, tým vyšší zvyškový cukor po prekvasení. Medovine sladkosť svedčí a preto sa spravidla robí ako dezertné víno. So suchou medovinou sa stretnete veľmi zriedkavo.

Veľká téma pri výrobe medoviny je tepelná úprava medu pred kvasením. Med totiž, okrem minerálnych látok (P, Ca, Mg, Zn) a vitamínov, obsahuje aj rôzne enzýmy, ktoré sa tepelnou úpravou zničia. Napríklad amylázu, ktorá nám pomáha lepšie tráviť zložité cukry. Možno preto nám tak chutí chleba s medom. Prečo sa teda tepelne upravuje med, keď sa tým znehodnotí? Je to technologický postup, ktorý uľahčuje prácu. Pri varení ľahšie rozpustíte med a zároveň odstránite bielkoviny a iné „nečistoty“. Jednoducho povedané rýchlejšie a jednoduchšie sa vám medovina po fermentácii vyčíri a skôr ju dostanete do fľaše. A ešte je tu jeden dôležitý efekt, pri varení karamelizujú cukry.

Okrem čistej medoviny, ktorá sa robí iba z medu a vody poznáme medoviny korenené (metheglin) a medoviny s ovocnými šťavami (melomel). Fantázii a tvorivosti sa tu žiadne medze nekladú. U nás je tradícia robiť hlavne čisté a korenené medoviny. Na vylepšovanie medovín sa najčastejšie používajú aromatické koreniny (klinčeky, škorica, badián, …) a horké bylinky ako napríklad palina.

Farba medoviny hovorí spravidla jasnou rečou. Čistá medovina urobená zo surového medu má svetložltú farbu. Jantárovú a koňakovú farbu majú medoviny z tepelne upraveného medu alebo medoviny, do ktorých bol pridaný kuler (karamelové farbivo). Ovocné medoviny sú samostatná kategória, kde farba zodpovedá použitému ovociu.

Na záver už len malé odporúčanie. Ak máte radi prírodne sladké veci bez ohľadu na počasie a ročné obdobie, tak medovina je dobrá voľba. Dá sa totiž podávať vychladená aj hriata. Skrátka, v lete chladí a v zime hreje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *